AHŞAP DİŞLİ SAAT ''HOROLOGİUM''

YAPIM AŞAMALARINDAN FOTOĞRAFLAR

Horologium, Kasım ayında gece yarısı civarında sonuçlanan küçük bir güney takım yıldızıdır. Bu takımyıldızı genellikle bir sarkaçlı saat olarak tasvir edilir. 1756' da bu gökyüzü alanına Nicolas Lois de Lacaille adı verilmiştir.


Horologium video

Arkadaşlar selam,

Yukarıdaki kısa açıklamadan sonra asıl konumuza dönebiliriz. Ahşap mekanizmalı sarkaçlı saatler! sitedeki paylaşımlarım dan da anlaşılacağı üzere eski sarkaçlı saatlere çocukluktan beri bir merakım oldu, fakat iş güç geçim derken bu merakımla ilgili çok fazla bir şey yapamadım. Emekli olup boş zamanım artınca ufak tefek ahşap oyma vb. derken, kendi kendime hadi Arif artık ahşaptan bir saat yapma zamanın geldi dedim. 

Sizlerle paylaştığım bu saat de yapımı diğerlerine göre çok daha basit ve enteresan bir saat. Ben saat projesi satın almıyorum, bir kaç tanesinin tasarımını kendim yaptım, bir kısmını da fotoğraflarından yararlanarak ''AutoCad'' de kendimce çizip, ürettim. Yalnız şunu da bilmenizi isterim ki, çok araştırma yaptım ve yapıyorum. Sonuçta şu anda saatin ne olduğunu öncekinden çok daha iyi biliyorum, dişli hesaplamaları, güç dengesi, frenleme, saniye hesaplaması, vb. geriye tek bir şey kalıyor farklı model tasarlayıp çizimlerini yapıp üretmek.

Bunları size anlatmamda ki gaye saat'in veya herhangi bir işin, bilhassa mekanik içeren konuların azda olsa teorisini bilmeden, pratiğinde başarı sağlamak pek mümkün gözükmüyor.

Hepimize kolay gelsin.        

Saat kadranı için radüslü parça kesimi
Saat kadranı için radüslü parça kesimi.


Parçaların birleştirilmesi
Parçaların birleştirilmesiAçılı parçaların derzli birleşimi
Açılı parçaların derzli birleşimiParçaların tutkallı sıkılması
Parçaların tutkallı sıkılmasıTamamlanmış saat kadranı
Tamamlanmış saat kadranıSaat rakamları
Saat rakamlarıGövde ve dişli
Gövde ve dişliGövde dişliler
Gövde ve dişlilerSaat dişlilerinin sürtünme kontrolü
Saat dişlilerinin sürtünme kontrolüSaatin bitmeden önceki son hali
Saatin bitmeden önceki son haliTamamlanmış saat
Tamamlanmış saat

Yorumlar